Jaroslav Pich, 14.09.2012
Martin Knap: „Na novou práci se těším, je to výzva!“
L O M N I C E - Hráči místního hokejového klubu mají před novou sezonou co obhajovat. Nejenže vloni zvítězili v Libereckém přeboru, ale v následné kvalifikaci o baráž vyšší soutěže zanechali také výraznou stopu.
V nové sezoně dostali Lomničtí nového lodivoda. Kormidla se ujal mládeží protřelý kouč od libereckých Bílých tygrů Martin KNAP, pro kterého bude působení v Lomnici první zkušeností s dospělým hokejem.

V létě jste přebral jako trenér muže Lomnice nad Popelkou. S čím do tamního klubu vstupujete?

V polovině srpna jsem se s představiteli klubu dohodl na vedení A týmu lomnického mužstva. Chtěl bych navázat na práci Vladimíra Čermáka, s kterým jsem trénoval v Liberci extraligový tým dorostenců a juniorů. Na práci s týmem se velice těším a je to pro mě nová výzva.

Lomnice bude mít poměrně nabitý program. Kromě libereckého přeboru bude hrát i pražský. Jaké jsou cíle týmu?

Zatím trénujeme v Jablonci nad Nisou a na ledě je v současné době okolo 30 hráčů a 4 brankáři. Kádr hráčů je tedy poměrně široký, proto určitě zvládne odehrát obě soutěže a bude usilovat o co nejvyšší příčky v obou regionech. Pražský přebor bychom chtěli postavit na zkušených hráčích, doplněných několika juniory, kteří soutěž hráli již vloni. Liberecký krajský přebor se bude opírat zejména o juniory, kteří tak v kontaktu s dospělým hokejem získají cenné zkušenosti do budoucna.

Vladimír Čermák zanechal s týmem dobré jméno také v kvalifikaci o baráž 2. ligy. Bude těžké na jeho práci navázat?

Jak už jsem řekl. Pan Čermák zanechal za sebou kus vynikající a poctivé práce, které si já osobně nesmírně vážím. Rád bych na jeho práci navázal a vzhledem k tomu, že jsme s panem Čermákem kolegové, mám možnost s ním kdykoliv komunikovat.

Stále trénujete mládež u Bílých tygrů. Nehrozí časová kolize?

Než jsem přistoupil na přijetí této nabídky, požádal jsem samozřejmě nejdříve o souhlas nejvyšší vedení Bílých tygrů, jelikož jsem zde smluvně vázán. Mládež Bílých tygrů trénuje ráno a po obědě a zápasy jsou také v dopoledních hodinách. Oproti tomu tréninky a mistrovské zápasy Lomnice začínají ve večerních hodinách, takže k časové kolizi by nemělo dojít.

Jak jste spokojen se stávajícím kádrem v Lomnici? Budete případně hledat nějaké posily?

Zatím jsem s přístupem stávajících hráčů spokojen. Do tréninků jsme zapojili i suchou přípravu, a tak vím, jak je občas těžké spojit práci, studium a rodinu s výkonnostním sportem. O posílení uvažuji na postu jednoho až dvou obránců. Více však ukáží až přípravné zápasy.

Jak se liší práce s mládeží u profesionálního týmu od té s dospělými hráči na amatérské úrovni?

Je to velmi těžké porovnat. Záleží samozřejmě na věkové kategorii. Mladí hráči se učí především základy hokejových dovedností a rozvíjí v maximální míře své hokejové schopnosti prakticky každý den. Kategorie juniorů a dorostu hrají soutěže na vrcholové, tzn. extraligové, úrovni a mají k dispozici možnost využít asi nejlepšího zázemí v celé České republice. Naproti tomu výkonnostní sport dospělých hokejistů staví na již získaných zkušenostech a taktice.

. Převzato z Krkonošského deníku.