Hokejový klub Lomnice nad Popelkou byl založen v roce 1920. První utkání sehráli lomničtí v roce 1929 na rybníce v Oboře. Tehdy však šlo o bandy hokej a místo kotouče se používalo míčku. Opravdový hokej se hrál v Lomnici nad Popelkou až na nově vybudovaném hřišti za sokolovnou. První hokejové utkání bylo sehráno 8. ledna 1933. V kronice je popsáno slovy: „Soudce p. Lahánek neznal ještě dobře pravidla a proto pískal jen to, co znal" . První mistrovské utkání sehrál Sokol Lomnice nad Popelkou v sezóně 1935/36. Po druhé světové válce v roce 1947 bylo hřiště za sokolovnou zrušeno a oddíl si vybudoval nové na Matoušově rybníce. V roce 1953 bylo kluziště přemístěno za Orlovnu. Zde byl vybudován opravdový Zimní stadion s přírodní ledovou plochou. Hokejový oddíl, vystupující pod hlavičkou TJ Slavoj, tak konečně našel stálé místo, na kterém působí dodnes. V této době začíná také dlouhodobá spolupráce s firmou PTP n.p. (průmysl trvanlivého pečiva,od roku 1973 Čokoládovny závod „LS“) Lomnice nad Popelkou. Od roku 1972 používá oddíl název patronátního závodu TJ Lomnice PTP. Tento lomnický závod, vyrábějící legendární sušenky (suchary, tatranky, piškoty) zůstal patronem hokejistů až do svého zániku po listopadu 1989. Ke konci 70.let hokejisté hrají nejvyšší krajskou soutěž. Chybí jim však domácí prostředí. Bylo to z důvodu povinnosti krajské soutěže hrát na zimních stadionech a navíc nepříznivých přírodních podmínek, které prakticky znemožnily led vytvořit a hlavně udržet. Rostou snahy o vybudování umělé ledové plochy.

30. listopadu 1980 je slavnostně otevřen zimní stadion s umělou ledovou plochou. U příležitosti otevření bylo sehráno přátelské utkání s prvoligovým týmem TESLA Pardubice, v jehož barvách zářil lomnický rodák Vladimír Martinec. Vybudováním umělé ledové plochy došlo k rozvoji hokeje v Lomnici. Hokejisté získali důstojný stánek a hokej podporu široké veřejnosti. V 80.letech se oddíl pohybuje na předních místech krajských soutěží a disponuje družstvy mužů, dorostu, starších a mladších žáků na krajské úrovni. Do družstva mužů dorůstá silná hráčská generace, která táhne lomnický hokej dlouhých 10 let. Také v dorostenecké kategorii má hokej úspěchy a družstvo postupuje do kraje. Dobře se pracuje se žáky a vyrůstá další silná generace hokejistů. Po listopadové revoluci dochází k rozpadu Tělovýchovné jednoty a z nejsilnějších oddílů vznikají právnické subjekty. V roce 1991 je občanské sdružení registrované na MV ČR a vzniká Hokejový klub Lomnice nad Popelkou, který se po delimitaci majetku ČSTV stává i majitelem zimního stadionu. Družstvo mužů táhnou úspěšní dorostenci, ale nedaří se práce s mládeží. Ve druhé polovině 90.let dochází k úpadku mládeže, který vrcholí zánikem družstva mladších žáků a účastí společného žákovského družstva jen v okresní soutěži. V roce 1996 pak klub nevyšle žádné mládežnické družstvo do soutěže. To vyburcuje mladší generaci bývalých hráčů k aktivitě. Vzniká družstvo přípravky, které zahajuje další etapu rozvoje mládežnické základny. Po dvou letech příprav nastupuje družstvo v sezóně 1998/1999 do krajské ligy. Klub vybavuje všechny hráče výstrojí a výzbrojí. Obsazujeme kategorie přípravek (6-8 let), elévů (9-10), mladších žáků (11-12) a starších žáků (13-14). Zájem o hokej, zejména po olympijském triumfu v Naganu 1998, prudce stoupá a pociťuje to i lomnický hokej. Počet mladých hokejistů roste a s kvantitou přichází i kvalita. Co však chátrá je majetek. Zimní stadion stárne a je před zavřením. Probíhají diskuse, zda zavřít nebo zrekonstruovat.

Nakonec za přispění rozvoje mládežnické základny se Město Lomnice rozhoduje investovat do celkové rekonstrukce ZS a jeho zastřešení. Za rekordně krátkou dobu 8 měsíců od března do konce října 2000 vzniká dílo za 23 milionů korun. Velký podíl na stavbě mají i sami hokejisté, kteří odpracovali 5 tisíc brigádnických hodin. Pamětníci, kteří stavěli stadion v roce 1980 se dočkají velkého zadostiučinění. Na otevření 4.listopadu 2000 opět přijíždí TESLA Pardubice na čele s Vladimírem Martincem, jen dospěla do věku starých gard. Hala stadionu se stává majetkem města. V majetku HC zůstává správní budova se strojovnou a restaurací. Zastřešením ZS se prodlužuje hokejová sezóna a roste výkonnost mládeže. Vzniká opět družstvo juniorů. V sezóně 2002/03 družstvo elévů píše historii a stává se Přeborníkem Hradeckého kraje. Tento úspěch dokáže zopakovat i v sezóně 2003/04 a v některých letech následujících. HC se může pyšnit mládeží na velmi dobré úrovni. Postupně odchází do ligových žákovských družstev další odchovanci. Navazují tak na své předchůdce ve vrcholovém sportu, kdy na lomnickém zimáku začínali Vladimír Martinec nebo Jiří Zikmund, bývalý brankář prvoligového Ústí nad Labem.

V současnosti obsazuje HC všechny mládežnické kategorie. Přípravka, elévi, mladší žáci, starší žáci, dorost a junioři hrají I.krajskou ligu Královehradeckého kraje. Družstvo mužů hraje I. krajskou ligu Libereckého kraje. Klub má 169 členů.

Sportovní historické mezníky lomnického hokeje

• 1955/56 -
  • 1.místo v Okresním přeborupostup do I.A třídy Libereckého kraje